Upratovacia služba, Bratislava, Slovensko

15 SEO tipov na zlepšenie pozícií v Google (1. časť Technické SEO)

15 SEO tipov na zlepšenie pozícií v Google (1. časť Technické SEO)

Úno 16, 2018

Či už ste SEO guru alebo amatér, vaše stránky by ste mali kontrolovať v pravidelných intervaloch.  V tomto článku sme zhrnuli 15 rýchlych SEO tipov, ktoré vám pomôžu zbaviť vaše webové stránky balastu a urobiť ich atraktívnejšie z pohľadu vyhľadávačov. A to aj v prípade, že je vaša SEO kampaň v plnom prúde – výskum kľúčových slov hotový, spätné odkazy kvalitné a obsah jedinečný.

Skontrolujte súbor Sitemap

Mapa stránok je kľúčovou súčasťou vašich webových stránok. Slúži ako pomôcka pre vyhľadávače, ktorá informuje o štruktúre vašej web stránky a jej dôležitých častiach. Väčšina vašich stránok by totiž mala byť pre vyhľadávače viditeľná. Takže, pokiaľ ide o vašu Mapu stránok, najprv sa uistite, či vôbec:

  • existuje

Ak z nejakého dôvodu nie je k dispozícii, mali by ste si ju vytvoriť. Môžete tak urobiť v nástroji WebSite Auditor. Stačí vytvoriť projekt pre vaše stránky a na paneli Pages kliknúť na tlačidlo Sitemap.

V prípade, že súbor Sitemap existuje, presvedčte sa či:

  • je zaregistrovaný v Google Search Console

Táto jednoduchá akcia pre Google znamená, že vaša web stránka súbor Sitemap obsahuje. Môžete tak urobiť manuálne alebo dať o ňom vedieť prostredníctvom súboru robots.txt a to nasledujúcim spôsobom:

Sitemap: http://vasadomena.com/sitemap.xml

  • je bezchybný

Chceli by ste zabrániť tomu, aby vyhľadávače váš súbor Sitemap ignorovali? Vždy dbajte na to, aby bol bez chýb, presmerovaní a neželaných odkazov. Svoju stránku môžete skontrolovať pomocou služby Google Search Console. Prihláste sa do svojho účtu a prejdite na možnosť Crawl > Sitemaps > ADD / TEST SITEMAP. Zadajte URL adresu súboru a kliknite na tlačidlo Test. Po ukončení testu môžete kliknúť na položku View test result, ktorý odhalí nájdené chyby.

seo optimalizacia 1

  • aktualizovaný

Svoj Sitemap súbor aktualizujte vždy, keď pridáte (alebo odstránite) z vášho webu nový obsah. To umožní, aby ho vyhľadávacie nástroje čo najrýchlejšie zaregistrovali.

  • stručný

Google napríklad nezohľadňuje stránky s viac ako 50 000 odkazmi. Preto by ich malo byť oveľa menej, aby boli vaše najdôležitejšie stránky indexované čo najčastejšie.

Viac informácií o súboroch Sitemap možno nájsť v príručke spoločnosti Google.

Skontrolujte súbor robots.txt

Myslíte si, že súbor robots.txt netreba nikdy aktualizovať, pretože sa nikdy nič nemôže pokaziť? Jedného dňa zistíte, že ste sa mýlili. Všetko smeruje k tomu aby sa pokazilo v tých najneočakávanejších chvíľach.

Takýto nešťastný okamih môže nastať vtedy, keď roboti zablokujú JavaScript a CSS na vašej stránke. Ak sa tak stane, vyhľadávacie nástroje ostanú bez prístupu k vášmu CSS a nebudú ho vedieť načítať. Následne nebudú mať ako zistiť, že sú vaše webstránky optimalizované pre mobilné zariadenia. Dôsledkom toho môže byť, že sa v rámci mobilného vyhľadávania vôbec nezobrazia.

Keď sa chcete tejto nepríjemnej situácii vyhnúť, z času na čas skontrolujte príkazy pre robota obsiahnuté v súbore robots.txt. Možno tak urobiť aj prostredníctvom programu WebSite Auditor. Otvorte aplikáciu a vytvorte projekt pre svoje stránky (alebo otvorte existujúci). Potom prejdite na stránku Site Structure > Site Audit, v sekcii Indexing and crawlability kliknite na položku Resources restricted from indexing. V stĺpci Robot instructions uvidíte všetky podrobnosti o nájdených nedostatkoch. Je zrejmé, že nie všetky z nich budú vyžadovať vašu pozornosť.

seo optimalizacia 2

Keď zistíte, že sú niektoré z vašich kľúčových HTML stránok zablokované, musíte ich vyznačiť a pridať pre nich pravidlo povolenia. V prípade, že niektoré z vašich CSS a JavaScript nie sú povolené, najjednoduchším riešením sú tieto tri riadky vo vašom súbore robots.txt:

User-Agent: Googlebot
Allow: .js
Allow: .css

Tento kúsok kódu zabezpečí, aby Google začal vaše stránky indexovať a aby ste boli uchránený od podobných problémov v budúcnosti. Tieto príkazy môžete prípadne pridať aj sami, manuálnou úpravou súboru, alebo úpravou súboru robots.txt v editore programu WebSite Auditor.

seo optimalizacia 3

Kontrola chýb

Rýchle technické SEO ešte neprinieslo nikomu rýchle výsledky. V prípade však, že chcete začať s opravou tých najnaliehavejších chýb a postupne sa prepracovať až k tým menej naliehavým, možno sa vydať aj touto cestu. Program WebSite Auditor je na takéto stanovovanie priorít skvelým nástrojom. Vo svojom projekte postupujte nasledovným spôsobom Site Structure > Site Audit a zistíte, že existujú 4 kategórie chýb:

Red Error sign — kritické SEO chyby, vyžadujúce okamžitú opravu

Yellow Warning sign — ďalšie chyby, ktoré treba opraviť hneď po kritických chybách.

Blue Info sign — neznamená nevyhnutnú potrebu opráv, hoci aj tieto faktory by ste mali zohľadniť

Green Correct sign — znamená, že ste odviedli skvelú prácu.

seo optimalizacia 4

Z uvedeného vyplýva, že je mimoriadne dôležité ihneď opraviť všetky chyby označené  červenou farbou..

Skúste vylepšiť rýchlosť stránky

Rýchlosť stránok je mimoriadne dôležitá, pretože niekoľko sekundové oneskorenia pri ich načítaní vedie k vyššej miere odchodov a nižším konverziám. Napriek tomu je možné rýchlosť stránok veľmi jednoducho skontrolovať a optimalizovať. Napríklad pomocou programu WebSite Auditor. Vytvorte projekt pre svoje stránky (alebo otvorte existujúci), prejdite na Content Analysis a vyberte stránku, ktorú chcete analyzovať.

Prejdite na položku Site Audit > Technical factors a prejdite na časť Page Speed (Desktop) a zistite, či boli zistené nejaké problémy. Túto kontrolu môžete vykonať aj pre konkrétnu stránku kliknutím na tlačidlo Add Page v hornej časti. Faktory v tejto časti sa týkajú takých vecí, ktoré spôsobujú, že je vaša stránka príliš ťažkopádna a pomalá. Obvykle sú hlavným dôvodom pomalej stránky nekomprimované obrázky a zdroje. Tento problém môžete vyriešiť priamo v aplikácii. V políčku Factor status s odporúčaniami typu “how-to-fix” nájdete priamy odkaz na stiahnutie komprimovaných a optimalizovaných obrázkov.
seo optimalizacia 5

Optimalizujte svoj web pre mobilné zariadenia

Google sa v poslednej dobe viac zameriava na index obsahu určeného pre mobilné zariadenia. Tento index bude s najväčšou pravdepodobnosťou dokončený v polovici roku 2018. Znamená to, že Google bude istý čas uprednostňovať mobilný obsah. Je preto nevyhnutné, aby boli obe verzie stránok (pre desktopové aj mobilné zariadenia) optimalizované pokiaľ možno čo najefektívnejšie. Nie je to však len Google, ktorý svoju pozornosť upriamuje na mobilné vyhľadávanie. Sú to v prvom rade samotný používatelia, aktívne využívajúci svoje smartfóny na vyhľadávanie všetkého. V roku 2016 pochádzalo z mobilných zariadení viac než 50% vyhľadávacích dopytov. Predpovede pre rok 2017 predstavujú 75%, a očakáva sa, že až 60% výnosov z internetovej reklamy bude v roku 2018 pochádzať z mobilnej reklamy. Vaše web stránky by mali byť preto čo najlepšie optimalizované pre mobilné zariadenia. Dá sa toho dosiahnuť po zohľadnení nasledovných tipov:

  • Pomocou aplikácie Google Search Console môžete pridávať a verifikovať mobilné verzie svojich stránok.
  • Otestujte svoje stránky s ohľadom na ich mobilitu. Nezabudnite pri tom, že mobilita tej ktorej stránky sa posudzuje na základe všetkých stránok webovej lokality. Preto je potrebné skontrolovať ich jednu po druhej. Môžete tak urobiť rýchlo v programe WebSite Auditor. Vytvorte projekt pre svoje stránky alebo otvorte existujúci, prejdite na stránku Content Analysis > Page Audit, pridajte stránku, ktorú chcete analyzovať a zadajte svoje cieľové kľúčové slová. Po skončení kontroly prejdite na položku Technical factors a prejdite na časť Page usability (Mobile) a zistite, či sa našli nejaké problémy.

seo optimalizacia 6

  • Vykonajte hĺbkový mobilný audit. Vo svojom projekte WebSite Auditor prejdite na položku Preferences > Crawler Settings a skontrolujte, či je začiarknuté políčko Follow robots.txt. a že sa v rozbaľovacej ponuke nachádza Googlebot-Mobile. Uistite sa aj, že je zaškrtnuté Crawl as a specific user-agent. V rozbaľovacej ponuke vpravo vyberte druhú hodnotu: To je užívateľský agent, ktorý Google používa pri prehľadávaní mobilných verzií stránok. Stlačte OK a kliknite na tlačidlo Rebuild Project. V tomto okamihu nástroj vykoná úplný audit vašich mobilných webových stránok.

seo optimalizacia 7

Požiadajte vyhľadávače o re-index

Keď na svojich webových stránkach urobíte nejaké zmeny, požiadajte vyhľadávače o opätovnú indexáciu vašich stránok. Iba tak sa vyhľadávače o zmenách dozvedia. V prípade Google to funguje nasledovne:

  • Prihláste sa do služby Google Search Console
  • Rozbaľte ponuku Crawl a kliknite na položku Fetch as Google.

seo optimalizacia 8

  • Zadajte adresu vašej stránky a kliknite na tlačidlo “Fetch”:

seo optimalizacia 9

  • Následne kliknite na tlačidlo Request indexing:

seo optimalizacia 10

Môžete zadať buď presnú URL adresu, ktorá má byť opätovne zaindexovaná (až 500 URL odkazov za týždeň), alebo jednu URL adresu odkazujúcu na všetky stránky, ktoré sú s ňou prepojené (až 10 za mesiac). Ak si zvolíte túto možnosť, Google použije túto URL adresu ako východiskovú na zaindexuje celý obsah vášho webu. Google síce nezaručuje, že prejde všetky stránky vašej webovej lokality, ale ak je vaša stránka pomerne malá, s najväčšou pravdepodobnosťou tak urobí.

Zobrazte štruktúru svojho webu

Podrobné vizualizácie štruktúry webových stránok pomáhajú lepšie pochopiť celú webovú lokalitu a odhaliť jej slabé miesta. Táto technika je obzvlášť vhodná pre väčšie webové stránky. Súčasťou programu WebSite Auditor je teraz  nová funkciu Visualization.

Vo svojom projekte prejdite na Site Structure > Visualization a uvidíte, čo sa stane:

seo optimalizacia 11

Čo to všetko znamená? Môžete ihneď vidieť osamotené stránky (označené sivou farbou), izolované časti vášho webu, presmerovania (označené modrou farbou), nefunkčné odkazy (označené červenou farbou) a ďalšie problémy v architektúre vášho webu.

Po identifikácii takýchto miest vo vašej štruktúre stránok, ich môžete opraviť. Aby ste sa uistili o efektívnej distribúcii vašich interných odkazov, prepnite v hornom panely na Internal Page Rank:

seo optimalizacia 12

Podrobný návod na maximálne využitie interného odkazovania nájdete v tomto príspevku.

468 ad

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *